I read this morning about cuts to the Supplemental Nutritional Assistance Program (SNAP or otherwise known as Food Stamps) which takes place today.  Families receiving SNAP will experience about a 5% decrease in benefits.  That’s roughly $30-40/per family.  This amount may not sound like much to some of us, but for others, it is quite a hit to a family’s grocery budget.  It will mostly likely result in a greater strain on food banks and other charitable organizations, too. I think the part which hit me the hardest is 90% of SNAP benefits are redeemed by the third week of the month.  And that’s before the 5% decrease!  My heart goes out to those struggling to make ends meet. As many of our friends and family already know, we decided long ago to live on less. I even documented some of the lessons and practices in Provide and Prosper: Faith-Based Lessons to Live Richly On Less and will soon give workshops on some of the savings topics I’ve written about. Food Stamp ChallengeAfter reading the article, I wondered if I could feed my family of six on the same amount allotted by the government for an entire four weeks.  So, I’ve decided to practice what I preach.  Beginning today, our family will take the Food Stamp Challenge. You may have heard of this.  The Food Stamp Challenge gives participants a view of what life can be like for millions of low-income Americans.  Challenge participants find they are forced to make difficult food shopping choices, and often realize how difficult it is to avoid hunger, afford nutritious foods, and stay healthy. The Challenge was originally designed for one week; however, we plan to go a full 30 days! I’ll document the experience right here, as well as Facebook and Twitter, and hope you will follow along to see how we progress. Have you taken The Food Stamp Challenge yet? What do think will be our biggest obstacle?

1 Comment

  1. Good luck!

    I just finished the SNAP challenge for one week, and my experiences are at this link: http://onetuberadio.com/category/snap-challenge/

    You’ll probably find it slightly easier than I did for two reasons. First of all, it looks like you’re probably a better cook. 🙂 But more importantly, it will be a little easier with multiple people, since you’ll have the economies of scale. I didn’t have a lot of variety, and I had to do without a lot of staples, such as salt, pepper, ketchup, etc., since I really couldn’t justify buying them for one person. With six people, it’s a lot easier to split the cost of a bottle of ketchup that will last all week.

    I used a bag of self-rising flour for most of my calorie needs. With six people, you can get regular flour, and invest in yeast, baking powder, etc., and wind up with a lot more variety. I consumed most of the flour in the form of pancakes and biscuits.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *